Lisans veya devir verilmek istenen patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilere ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Türkçe/Turkish        İngilizce/English
Basınçlı akışın kontrollü ve otomatik olarak sağlandığı yağmur suyu tahliye sistemi
İlan Tarihi: 21.01.2013
Lisans verme
Patent
2007/02987
Basınçlı akışın kontrollü ve otomatik olarak sağlandığı yağmur suyu tahliye sistemi
Çatı oluklarında biriken yağmur sularının basınçlı akışla, serbest akışa göre çok daha büyük bir debi ile çok daha kısa sürede tahliyesini sağlayan sistem, oluk çıkış ağzı (2), havalandırma borusu (7), boru çıkış ağzı (5) ve basınçlı akışı tetikleyen basit bir elektronik devreden oluşmaktadır. Su seviyesinin, oluk çıkış ağzındaki (2) yağış sularının toplandığı çift kademeli toplama çanağının (8) alt kademesinde bulunan l nolu tetikleme seviyesi algılama uçlarına (9) ulaşması durumunda, boru çıkış ağzında (5) bulunan tıkaç (12) kapanmakta aynı anda hava tahliye vanası (13) açılarak, yağmur suyu tahliye borularındaki (4) hava havalandırma borusu (7) yardımıyla tamamıyla dışarı atılmaktadır. Oluk çıkış ağzındaki (2) çift kademeli akış toplama çanağında (8) yükselmeye başlayan suyun, üst kademede bulunan 2 nolu tetikleme seviyesi algılama uçlarına (14) ulaşması durumunda boru çıkış ağzında (5) bulunan tıkaç (12) açılarak hava tahliye vanası (13) kapanmakta, böylelikle yağmur suyu tahliye borularında (4) basınçlı akış meydana getirilmektedir.
 

 • Adı Soyadı
  CEYHUN ÖZÇELIK
 • Unvanı / Görevi
  -
 • Kurumu/Kuruluş
  -
 • Telefon
  0 232 412 70 56
 • E-posta
  gizem.toksoy@tpe.gov.tr
 • Adres
  Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Tınaztepe Kampüsü İZMİR